Властивості води-рідини. Вода-розчинник. Розчинні і нерозчинні у воді речовини
Урок природознавства
на тему:
«Властивості води-рідини. Вода-розчинник. Розчинні і нерозчинні у воді речовини. Досліди»
(З клас)
Мета: Формувати уявлення про властивості води-рідини і води розчинника; розвивати вміння аналізувати, робити висновки, вчити працювати в групах; правильно і охайно проводити досліди; виховувати товариські стосунки.
Обладнання: склянки з водою, ложки, вода, крейда, цукор, пісок, олія, сіль, зошит з
природи.
Хід уроку
I. Організація класу
Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Що можна сказати про стан неба?
- Яка температура?
- Чи є вітер?
II. Актуалізація знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
– Які восени бувають опади?
– Де на Землі є вода? (рослинах, тваринах, грунті)
– У яких станах перебуває вода в природі?
– Я називаю слово, а ви – стан води (Вода, град, роса, пара, іней, лід, дощ, туман, сніг)
– На дошці.
«Немає життя на Землі без ______________»
Нам потрібно відгадати кросворд і вставити слово у вислів.
|
|
|
В |
е |
с |
е |
л |
к |
а |
|
|
д |
о |
щ |
|
|
|
|
|
|
л |
і |
д |
|
|
|
|
|
|
т |
у |
м |
а |
н |
|
|
|
|
|
1) Червоне коромисло через річку повисло (ВЕСЕЛКА)
2) Коли нема – чекають, коли прийду – тікають (ДОЩ)
3) Прозорий, як скло, але не вставиш у вікно. (ЛІД)
4) Не дід, а сивий, не спить, а стелиться,
Вкриває землю й океан, а зовуть його (ТУМАН)
- Якщо ви відгадаєте кросворд, то дізнаєтесь, без чого немає життя на Землі.
IІІ. Повідомлення теми уроку і завдань.
Ми дізнаємось сьогодні про властивості води та розчинні і нерозчинні речовини у воді.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда з елементами дослідів та заповнення таблиці-схеми.
Дослід 1. Чи має вода форму?
Лаборанти. Налити воду з пляшечки в склянку, зі склянки в блюдце. Чи має вода форму? (текуча, набирає форму посуду)
Дослід 2. Чи має вода колір? Запах? (безбарвна, без запаху)
Дослід 3. Опустіть ложку в склянку з водою. Чи добре її видно? (прозора)
Дослід 4. Пригадайте, про яку властивість води ми дізнались, коли вивчали термометр? (при нагріванні – вода розширюється, при охолодженні – стискається)
Вчитель. А ось коли вода перетворюється на лід, то розширюється.
Після кожного з дослідів на дошці вивішується теза.
стискається при охолодженні
безбарвна прозора
вода
без запаху не має форми
текуча
IV. Робота з підручником (с. 92).
1. Читання статей «Властивості води-рідини».
2. Відповіді на запитання.
3. Чому взимку лопаються труби з водопроводною водою? (Виступи)
V. Фізкультхвилинка.
VI. Розповідь:
Вода має здатність розчиняти деякі речовини. Речовини, які розчинилися у воді - це розчинні, які не розчинилися – не розчинні.
Вода, в якій розчинена речовина – розчин.
1. Робота - практична по групах. Проведення дослідів. З'ясування властивостей води-розчинника.
І група - досліди з сіллю, олією;
II група - досліди з цукром, піском;
ІІІ група – досліди з марганцем, крохмалем;
ІV група – досліди з лимонною кислотою, глиною;
V група – досліди з цукром рафінадом, крейдою.
2. Підведення підсумків практичної роботи.
(Висновки учнів про проведені досліди).
VІІ. Робота з підручником.
Читання статті «Вода-розчинник», бесіда за запитаннями.
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Тест
1) Які властивості води-рідини:
а) білого кольору, з запахом;
б) холодна, смачна;
в) текуча, прозора, без запаху, безбарвна.
2) Вода при замерзанні:
а) стискається;
б) розширюється;
в) не змінюється.
3) Нерозчинні у воді речовини:
а) пісок, глина,олія;
б) олія, цукор, сіль;
в) сіль, чай, пісок;
4) Вода перетворюється в газоподібний стан:
а) при кипінні, нагріванні;
б) при охолодженні;
в) при замерзанні;
5) Вода при охолодженні:
а) розширюється;
б) стискається;
в) не змінюється;
(перевірка, парна)
Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4а; 5б.
IX. Підсумок уроку.
- Що сподобалосб?
- Що запамятали?
- Які нові слова запамятили на уроці?
XIII. Домашнє завдання.
Зошит с.32; підручник с. 92-94. Відповіді на питання.