Урок читання. М.Рильський «Дитинство», «Ким хочеш бути,хлопчику?», «Не кидайся хлібом»
Урок
читання
4 клас
Тема. М.Рильський «Дитинство», «Ким хочеш бути,хлопчику?», «Не кидайся хлібом»
Мета: ознайомлювати учнів із творами українського письменника; навчати їх виразно читати; привернути увагу дітей до багатства художніх засобів у віршах; розвивати образну уяву; збагачувати уявлення про людяність, високе ім’я людини; збагачувати словниковий запас; удосконалювати абстрактне мислення; виховувати любов до людей. Бережливе ставлення до хліба.
Обладнання: портрет письменника; малюнки лами, пави, бізона, пелікана; плакати зі схемами; підручник «читанка. 4 клас» (авт. О.Я.Савченко).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Удосконалення читацьких навичок
1.Гра «Відновіть вірш»
- На дошці записані рядочки з вірша. Учні «відновляють» його.
У містах і на селі (2)
Має книжку на столі (4)
У кожнім домі, в кожній хаті (1)
Хто навчився вже читати (3)
2. Гра «Складіть прислів’я»
v Щоб пізнати людину, … (потрібно з нею пуд солі з’їсти).
v Не одяг прикрашає людину, … (а добрі діла).
v Хто не чинить лихого, … (тому не страшно нічого).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Максим Тадейович Рильський є автором дуже багатьох творів про природу, любов до рідної мови, своєї Батьківщини, повагу до праці.
Твори поета охоче читають і дорослі,і малі. На сьогоднішньому уроці ми ближче ознайомимося із життєвим і творчим шляхом поета, прочитаємо його твори, що допоможуть зазирнути у душу цієї талановитої людини.
ІV. Ознайомлення з біографією М.Рильського
1.Повідомлення учня
2. Опрацювання статті М.Рильського
Учні читають статтю вголос «ланцюжком».
3. Бесіда за прочитаним
- Де минуло дитинствоМ.Рильського?
- Що поет згадує про роки навчання? Прочитайте.
V. Опрацювання вірша М.Рильського «Дитинство»
1. Слово вчителя
- Яскраві спогади з дитинства, що є основою вірша, пов’язані із селом Романівка.
Там Максим товаришував з усіма сільськими хлопчиками, але найбільше – з Яською Ольшевським. Вони разом гралися, співали.
2. Виразне читання вірша вчителем
3. Словникова робота
- Поясніть значення слова вілла. (Комфортабельний будинок із парканом або садом)
Лоцман – провідник суден по річках, каналах тощо.
Томагавки – зброя індіанців північної Америки у вигляді кам’яної чи металевої сокири.
4. Уточнення значення слів.
Демонстрація малюнків цих звірів, птахів.
5. Виразне читання вірша учнями
VІ. Опрацювання вірша М.Рильського «Не кидайся хлібом…»
1.Сценка «Трудівник і ледар»
Ледар. Нащо тримаєш хліб у руках? Дай мені його!
Трудівник. Я б тобі його дав, але він дуже дорогий для мене. Щоб його дістати, необхідно раніше виорати землю.
Ледар. Тоді вже можна їсти?
Трудівник. Ні, слід ниву спочатку засіяти..
Ледар. Після цього можна їсти?
Трудівник. Ні, слід дочекатися. Поки виросте зерно.
Ледар. І їсти?
Трудівник. Ні, ще його слід скосити.
Ледар. А тоді вже їсти?
Трудівник. Ні, необхідно його змолоти.
Ледар. Тоді вже можна їсти?
Трудівник. Ні, потрібно зерно ще змолотити на борошно, а потім випекти хліб.
Ледар. І вже їсти?
Трудівник. Так, але такому ледачому не дадуть!
2. Фізкультхвилинка
3. Напівголосне читання вірша учнями
4. Повторне читання вірша вголос
5. Вправа на розвиток швидкості читання
Ø Гра «Прочитай початок рядочка»
Учитель читає кінцівку рядочка, а учні швидко знаходять його у вірші, читають початок.
Ø Гра «Знайдіть пару»
На дошці пропонують 2 стовпчики слів, що співвідносяться між собою за ознакою «слова-вороги». Учні мають прочитати і знайти пари слів-антонімів.
добрий боягузливий
сміливий лінивий
щедрий нечемний
працьовитий брехливий
чесний байдужий
слухняний хвалькуватий
скромний жадібний
турботливий злий
- Які з цих рис характеру ви хотіли б мати?
- Що означає бути людиною?
6. Робота за плакатом
1) особа, пов’язана з ким-небудь дружбою, довірям, відданістю;
2) особа, яка займається господарством, веде його;
3) суспільна істота, яка має свідомість, володіє мовою, виробляє і використовує знаряддя праці.
VІІ. Опрацювання вірша М.Рильського «Ким хочеш бути, хлопчику?».
Читання вірша мовчки.
- Що означає бути справжньою людиною?
VІІІ. Підсумок уроку
-З творчістю якого письменника ми ознайомилися сьогодні на уроці?
- Які твори ви запам’ятали?
- Що найбільше сподобалося на уроці?
- Що не сподобалося?
- Урок я хотіла би закінчити такими словами:
Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і в вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!