Конспект уроку з української мови у 2 класі на тему: «Розповідні речення»

11.03.2015 11:02

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

 з української мови у 2 класі

на тему:

«Розповідні речення»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема.Розповідні речення. Інтонація при читанні розповідних речень. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Слова близькі за значенням.

Мета.Дати учням уявлення про розповідні речення; розвивати навички інтонування розповідних речень з крапкою або знаком оклику в кінці; виховувати почуття любові до своєї Вітчизни.

Обладнання.Малюнок будиночка мишенят, перелітних і зимуючих птахів. Осінньої природи, прислів’я.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми з вами побуваємо у містечку Речення. Там живуть великі і малі родини, а на вулицях розташовані різні знаки. А ось і будинок двох мишенят (Показ малюнка). Вони хочуть допомогти вам у вивченні речення і розповісти багато нового і цікавого.

- Як звати цих мишенят? (Круть і Верть.)

- Чому їх так звали?

- Діти, будете працювати так: «Міркуємо – швидко! Відповідаємо – правильно! Пишемо – гарно!»

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1.Перевірка домашнього завдання (вправа 125).

- Яке речення ви склали зі слів першого рядка?

- Чому ви думаєте, що це речення? (Слова пов’язані між собою і виражають закінчену думку).

- Із скількох слів складене це речення?

- Як написали перше слово в реченні?

- Прочитайте друге речення.

- Що поставили в кінці речення?

- Вимовте звуки у слові теплі, краї.

- Назвіть птахів, які відлітають у теплі краї.

2.Творче завдання.

- Допоможіть мишенятам скласти зі слів речення. Запишіть їх.

Ліс, у, осінь, прийшла.

Одяглися, жовте, дерево, у, вбрання.

- Про що розповідається у першому реченні? У другому?

- Які слова у першому реченні не можна поділити  на склади, для переносу? Чому?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Колективна робота.

Вправа 126

- Прочитайте вірш.

- Із скількох речень складається перша строфа?

- Прочитайте перше речення. Про що розповідається у ньому?

- Прочитайте друге речення. Про що розповідається у ньому?

- Яким словом у другому реченні замінено слово дощик?

- Про що дізналися з вірша?

Висновок. Речення, в якому про щось розповідається або повідомляється, називається розповідним.

2. Читання і аналіз правила (с.62).

- Про що дізналися із правила?

3. Списування.

(Учні записують тему уроку).

- Спишіть перше речення вірша.

- Що стоїть в кінці речення?

4. Ознайомлення з окличними реченнями.

А) Вправа 126

- Прочитайте другу строфу вірша.

- Скільки речень у цій строфі?

- Який розділовий знак стоїть в кінці кожного речення?

-З якою інтонацією треба читати речення другої строфи?

Б) Читання і аналіз правила, с.63.

В) Списування речення.

- Спишіть останнє речення вірша.

- Яким словом можна замінити вираз рідна земля?

(Батьківщина, Вітчизна, Україна).

(Виховна бесіда про рідний край).

Фізкультхвилинка

Вище руки підніміть

Іспокійно опустіть.

Розведіть їх в сторони,

Сплесніть. Діти, тільки раз

Й за роботу – все  гаразд.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Інтонування речення.

- Прочитайте речення відповідно до розділових знаків.

Ось і закінчилось літо (. !)

Прийшла золота осінь (. !)

2.Робота над словами, близькими за значенням.

Вправа 128.

А) Читання вірша.

- Прочитайте перше речення, Яке це речення?

- Про що розповідається у ньому? (Про лани).

Б) Словникова робота.

- До слова лани можна дібрати слова близькі за значенням. Прочитайте їх.

- Перебудуйте так, щоб у ньому розповідалося про ниви, поля. Яке це речення?

- Прочитайте друге речення, третє, четверте. Про що в них розповідається? Який знак стоїть в кінці речення? Яким є кожне речення?

- Знайдіть у двох останніх реченнях слова, близькі за значенням. (Любо, мило).

В) Звуковий аналіз слова любо

Г) Списування вірша.

- Підкресліть близькі за значенням слова, що відповідають на питання як?

Д) Робота з прислів’ями.

І чорна нивка білий хліб родить.

Дай нивці, то й нивка дасть.

- Як ви розумієте ці прислів’я?

3.Розвиток мовлення (Малюнок осінньої природи).

- Складіть два розповідних речення про осінню природу. Запишіть їх.

 

VІ. Підсумок уроку.

1.Відповіді на запитання.

- Про що ви дізналися сьогодні на уроці?

- Які речення називаються розповідними?

- Які знаки ставляться в кінці розповідних речень?

2       Вивчення вірша.

- Мишенятам було цікаво з вами на уроці. Вони дякують усім за старанну працю і пропонують вивчити вірш.

Розповідай. Повідомляй.

В кінці про крапку пам’ятай.

Це речення розповідні.

Чи однослівні, називні.

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 129. С.63.