Читання 4 клас Тема уроку: О. Сенатович «Базіка»; «Ми розбили склянку з чаєм». Г. Бойко «Виступайченко»; «Обіцяльник». В. Гринько «Мирилки». М. Чумарна «Казка про друга»

11.03.2015 11:09

 

Читання

4 клас

Тема уроку:

О. Сенатович «Базіка»; «Ми розбили склянку з чаєм». Г. Бойко «Виступайченко»; «Обіцяльник». В. Гринько «Мирилки».

М. Чумарна «Казка про друга»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: формувативміннясприйматизміствіршів; вдосконалюватинавичкивиразного і правильного читання та навичкилітературногоаналізутворів; викликатибажанняобиратикраще з літературнихджерел для самовиховання.

Обладнання: картки на розширення поля читання, карткизі словами.

Хід уроку

Частина I

І. Організаційний момент

ІІ. Вправи для вдосконаленнятехнікичитання

1. Вправи з цифровимитаблицямиШульте.

2. Робота зіскоромовкою.

Стрілаякосьскоромовка на містечку злого вовка.

Скоромовитьвовк почав — ледьязик не поламав!

Бо ж булацескоромовка для Івася — не для вовка.

3. Робота в парах. Читанняпірамідокслів (в кожного учня — індивідуальнакартка).

IІІ. Робота над темою уроку

1. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

— Прочитатиприслів’я, пояснитийогозміст.

Друга шукай, а знайдеш — тримай.

Без вірного друга велика туга.

Новихдрузів май, а старих не забувай.

Помирились, помирились, щобніколи не сварились.

— Щооб’єднуєвсіціприслів’я? (Тема дружби, товаришування)

2. Повідомлення теми уроку.

— На сьогоднішньомууроці ми будемочитативеселівірші Г. Бойка

та О. Сенатович, мирилки В. Гринька, казку М. Чумарної.

3. Опрацюваннявіршів О. Сенатович «Базіка» та Г. Бойка «Виступайченко », «Обіцяльник».

1) Словникова робота.

 

Виступайченко

Патякало

Базіка

Балакуха

Торохтій

Митрофанко

Талалай

Пустомеля

Обіцяльник

 

— Як вигадаєте, чомуці слова написані з великоїбукви?

— Що вони означають?

— Які з імен вам видалисянезвичайними?

— Чому людям дали такіімена?

2) Робота над віршем О. Сенатович «Базіка».

а) Читаннявіршавчителем.

— Щобудувалицібалакуни?

б) Читаннявіршаучнями.

— Яківчинкидійовихосібпідтверджуютьїхніімена?

— Якийцейвірш за настроєм? Над чим автор глузує, а що — засуджує?

— Які рядки віршаслідчитати з насмішкою, а які — повчально?

3) Робота над віршем Г. Бойка «Виступайченко».

а) Самостійнечитаннявіршаучнями.

б) Відповіді на запитання.

— Кого у вірші назвали Виступайченком? За щойого так назвали?

— Як вінвиступав? Про що? Пояснітьвислів «переливати з пустого в порожнє».

— Над чимсміється автор у вірші? До чого вас закликає?

в) Читаннявірша у парах.

4) Робота нар віршем Г. Бойка «Обіцяльник».

— Кого автор назвав Обіцяльником? Прочитайте.

— Якийзв’язокіснуєміжвчинками Митрофана і назвоювірша?

— Відчого вас застерігає поет?

— Що головне потрібнопередатипід час читання?

5) Конкурснечитаннявіршів.

4. Опрацювання «Мирилок» В. Гринька.

— Прочитайте мирилки. Якіспоріднені слова до слова мирилкизустрічалися?

— Як потрібночитатимирилки?

— Якіщевизнаєтемирилки?

— Для чоговживаютьмирилки у мовленні?

Читаннямирилок хором.

Частина II

5. Опрацюванняказки М. Чумарної «Казка про друга».

1) Опрацювання I-оїчастиниказки.

а) Читаннячастиниказкивчителем.

— Відчийогоіменіведетьсярозповідь?

— Якихдрузівмав хлопчик?

б) Словникова робота.

Вправи для розширення поля читання. Роботи на картках у парах.

 

Нудьгую

космічний

фотопристрої

однокласники

конструктор

комп’ютер

планета

жителі

Компутик

єгипетські

комп’ютерний

наближення

невидимі

істоти


 

— Знайдітьспоріднені слова.

— Прочитайте слова, якіутворюються з двох.

в) Відповіді на запитання.

— Яким, на думку хлопчика, бувйогокомп’ютерний друг Компутик? Чим вони займалися разом?

— Кудипотрапив хлопчик? Як виглядала планета Таємниць?

— Щовідчув хлопчик, перебуваючи на чужійпланеті? Кого вінзгадав? Чим займалисяхлопці, коли були разом?

— Над чимзамислився герой? Щойоготривожило?

2) Опрацювання 2–4 частинказки.

а) Самостійнечитанняказкиучнями.

б) А налізпрочитаного.

— Чогозлякався хлопчик? Щоцікавоговінпомітив, перебуваючи на чужійпланеті?

— Щозгадував хлопчик? ЧомуКомпутик не мігдопомогтигероєві? Про щомріяв хлопчик?

— Якимбув у спогадах і мріях друг Сашко?

— Від кого хлопчик мігсподіватися на допомогу?

— Як хлопчиковівдалосяповернутисядодому?

3) Читання тексту вголос «ланцюжком».

4) Вибірковечитання.

— Щопідказував хлопчику тихий голос? Над чимзмусивзамислитись?

— Знайдіть і прочитайте роздуми хлопчика про своєставлення до Сашка. Якоговисновкувіндійшов? Як вінпісляцьогопочувався?

— Чим закінчиласяпригода хлопчика на планетіТаємниць?

— Як вигадаєте, щобуло у кульці з написом «Таємниця»?

5) Вправи для розвиткушвидкостічитання.

Гра «Хточитаєшвидше?»

— Прочитайте абзаци, в яких є такіречення:

• Мій друг Компутик — дужерозумний і винахідливий.

• Цікаво, як між собою спілкуютьсяціневидиміістоти?

• Чибув я уважним до свого друга?

• Напевно, щобмати друга, треба вміти самому бути другом.

• Я натиснув — і побачив тебе на якійсьпланеті.

6) Робота над розвиткомзв’язногомовлення.

Вибірковийпереказ. Робота в групах.

І група. Скластирозповідь про друга Компутика.

II група. Скластирозповідь про друга Сашка.

7) Узагальнюючийаналізказки.

— Що у казці вас вразило, а що — здивувало?

— Коли вихвилювалисянайбільше?

— Якою є головна думка казки?

— Чоговчитьказка?

6. Опрацюваннявірша О. Сенатович «Ми розбили склянку з чаєм».

1) Читаннявіршаучнями.

— Між ким відбуваєтьсядіалог?

— Ізчогопочавсяцейдіалог?

— Чому у співрозмовниківраптомзмінилосяставленняодне до одного?

— Чипомирилисядіти? Про якіриси характеру цесвідчить?

— Якінастроїнеобхіднопередати, читаючивірш?

2) Читаннядіалогу за особами.

ІV. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Якийвисновок для себе зробилиізпрочитанихтворів?

V. Домашнєзавдання (диференційоване)

I група. Виразнечитаннявіршів, аналізпрочитаного.

II група. Читатиказку, скласти план прочитаного, відповідати на запитання.

III група. Переказказки за частинамивідіменіучасниківподій.

Пам’ятки для учнів

ЯК ПРАВИЛЬНО ЧИТАТИ

1. Спершудовідайтесь, хто є автором твору і як називається книжка (оповідання, вірштощо).

2. Перегляньтеуважно текст, ілюстрації до нього і приблизновизначте, про щочитатимете.

3. Під час читання будьте уважними до кожного слова, речення; опанувавши рядок (речення) до кінця, не перечитуйте, якщозбагнулизміст.

4. З’ясуйте за допомогоюсловниківзмістнезрозумілихслів,висловів.

5. Після кожного абзацу робіть паузу.

6. Намагайтесьодразузрозуміти, про щочитаєте.

7. Запам’ятайтегероїв, послідовністьподій.

8. Спробуйтеоцінитивчинки, стан персонажів. Які думки і почуття вони викликають у вас? Що б вирозповіли про них товаришам?

ЯК ВИРАЗНО ЧИТАТИ

1. Перечитайте твір, визначте, про що у ньомуйдеться.

2. Подумайте, що є найголовнішим у кожнійчастині тексту.

3. Складіть за ілюстрацієюабозапитаннями за змістомтворурозповідне, окличнеречення.

4. Прочитайте одне й те самеречення з різноюінтонацією.

5. Прочитайте речення одного типу з різнимивідтінками.

6. Визначте, які думки і почуттяслідповідомити слухачам.

7. Доберітьречення з тексту (питальні, розповідні, окличні) для складаннястислогопереказутвору.

8. Визначтевласнеставлення до того, про щочитатимете, щобвисловитинастрій, почуття.

9. Уявітьсобі, якіуривкиви б перечитали.

10. Визначте темп, тон кожного уривка. Позначтетемпи: П — повільно, Ш — швидко, Н — нормально.

11. Перевірте себе, чи правильно ви читали. Прочитайте вголос увесь текст, намагаючисьприслухатися до йогозвучання.

12. Послухайте, де робить паузи під час читаннятвору учитель.

13. Ще раз прочитайте текст мовчки та підготуйтеся до читаннявголос.

ЯК СКЛАСТИ ПЛАН ТЕКСТУ

1. Прочитайте всю розповідь, звертаючиувагу на те, як вона побудована (про щойдеться на початку, якіподіїописані в основнійчастині, яку думку абовисновокміститькінцівка).

2. Поділіть текст на смисловічастини, з’ясуйте, чим вони різняться.

3. Визначтеголовну думку творучиуривку.

4. Перечитайте кожнучастину. Перекажітьсвоїми словами стислийзмісткожної з частин.

5. Доберіть до кожноїчастини заголовок, запишітьдібрані заголовки у зошит.

6. Ще раз зверніться до тексту та перевірте, чивідповідаєкожний заголовок змістуйогочастин.