“ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ПРО ЗВУКИ МОВИ. МОДЕЛЮВАННЯ ОДНОСКЛАДОВИХ, ДВОСКЛАДОВИХ СЛІВ” ( МАНДРІВКА ДО ОСІННЬОГО ЛІСУ)
“ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ПРО ЗВУКИ МОВИ. МОДЕЛЮВАННЯ ОДНОСКЛАДОВИХ, ДВОСКЛАДОВИХ СЛІВ”
( МАНДРІВКА ДО ОСІННЬОГО ЛІСУ)
ПІДГОТУВАЛА
ВЧИТЕЛЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
НОВОМИХАЙЛІВСЬКОГО НВК
ОЛЕКСІЄНКО Т.А.
Тема: Закріплення вивченого матеріалу про звуки мови. Моделювання односкладових, двоскладових слів”.
Мета : закріпити вміння моделювати односкладові і двоскладові слова, ставити їх у відповідність до схем, утворювати різні злиття із запропонованих учителем звуків, чітко й швидко промовляти віршики, насичені певним звуком, розвивати мовно – рухові відчуття, виховувати турботливе ставлення до природи, культуру мовленнєвого спілкування.
Обладнання: ілюстрації про осінь, картина І.Левітана “ Золота осінь”, малюнки дерев, білки, грибів, зайця, роздатковий матеріал до гри “Допоможіть кожному потрапити додому”, грамзапис П.І.Чайковського “Пори року”
Тип уроку: урок – мандрівка
Хід уроку.
І. Організаційна частина. Готовність до уроку
Звучить грамзапис п’єси П.І.Чайковського “Пори року”.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, на сьогоднішньому уроці ми помандруємо до осіннього лісу. Дідусь – лісовичок запросив нас у гості. Тож вирушаємо!
- А чому цей ліс такий красивий? Якими словами можна описати
( назвати ) ліс?
Ліс – червонястий, жовтий, чарівний, замріяний, чудовий, прекрасний.
( Використовую картину І.Левітана “Золота осінь”)
- А щоб потрапити нам у гості до дідуся – лісовичка, необхідно відгадати загадки і записати моделі слів – відгадок. А зараз ми будемо тихенько йти (діти виконують тупотів ку) й слухають вірш про ліс.
Ой у лісі, ой у лісі
Мох закрив поляни лисі.
Скрізь ялини та дуби,
А під кущиком – гриби.
На галявині синиці
Лісові клюють суниці.
І завзятий дятел – стук! –
Гострить дзьобика об сук.
Тут живуть хороші звірі –
Їжачки, зайчата сірі.
Кожен з них прибігти рад
Прямо в казку для малят.
- А тепер відпочинемо на лісовій галявині і прислухаємося до співу пташок, до стуку дятла, про якого говорилося у вірші.
Зараз – час для загадування загадок.
Загадки
* У білій одежині, в хустині жовтенькій
сумує край долини тонесенька Оленка. ( Береза)
* Ніщо не летіло, ніщо не злякало,
а вся затремтіла, а вся задрожала. ( Осика)
* Сини в шапках, а батько – ні. (Дуб)
* Стоїть при дорозі на одній нозі,
шапочку має та нікого не вітає. (Гриб)
ІІІ. Мандрівка до лісу.
1. Розвиток мовлення.
- Діти, а як називається це дерево. Що росте в лісі? ( дуб)
(Малюнок дуба із дуплом)
- А чому в загадці його названо батьком? ( Він має багато “жолудів – синів”)
- А чиє дупло в дубі? І хто так швидко перескакує з гілки на гілку?
( Білочка)
- А зараз послухайте початок казки про двох білочок і продовжте її.
Жили собі дві білочки в густому лісі. Однаково гарні, пухнасті, але не однакової вдачі. Одна з них цілий день трудилася. То збирала горішки. То гриби, то жолуді. І все це складала у дуплі дерева на зиму. А друга білочка тільки те й робила, що цілими днями стрибала з гілки на гілку...
Діти можуть продовжити казку так:
... Особливо любила вона ялинкове насіннячко. Ласувала ним цілісінький день. Не готувалася мала господиня до зими. Настали морозні дні. А в неї в комірчині немає харчів. Пострибала до подруги просити поради. А вона їй відповідає: “Хто дбає, той і має”.
- Що зробила перша білочка? Вказуємо у схемі перший і останній звуки. Діти визначають картками кількість звуків у словах
- |
|
|
|
|
о |
- |
|
|
|
о |
|
- |
|
|
|
|
о |
1. горіхи ( 6 звуків)
2. гриби ( 5 звуків)
3. жолуді ( 6 звуків)
2. З’ясування значення слів
- А зараз давайте помандруємо далі. Зверніть увагу на кленовий листок.
Ось широке листя клена6 п’ятикутне і різьблене,
Наче скульптор різаком працював над тим листком
Листочок пропонує нам свої завдання: “Я – листок. А де ви ще можете зустріти мою назву, крім дерев і кущів?”.
( У зошиті, блокноті, книжці)
- о - |
- о |
- Чи правильно записана схема слова “листок?” Викладіть її з карток на парті.
- Діти, кленовий листочок ще дещо хоче запитати у вас. ( Малюнок підберезовика і зайця)
- Чому предмети так називаються?
Підберезовик – це гриб. Має таку назву тому, що росте під березою.
Заєць- ... (діти не знають походження цього слова).
- Послухайте віршик.
- Куцо хвостику вухатий,
Чому зайцем тебе звати?
Так давно мене назвали
І на вухане зважали.
Бачили, що молодець,
І назвали стрибунець.
Бо “заяти” – то “стрибати”.
Сам ти можеш порівняти:
Продавець – від продавати,
Видавець – від видавати,
Ну, а заєць – від заяти,
Щоб ясніше - то стрибати.
- Складіть речення про гриби, зайця.
3. Ознайомлення з формою листків.
- Ось підходимо до наступних дерев. Що це за дерева? ( Діти – п’ятикласники у вбранні різних дерев) Розглянемо листочки цих дерев.
У верби листки довгенькі,
Гостроверхі і дрібненькі,
Все лопочуть потихеньку
Під вітрами навесні.
У сосни зелено тканий
Свій наряд – тонкі голки.
Он біленькі серги – слізки
Вкрили гілочку тонку
Легко нам впізнать берізку.
- Назвіть перші звуки у словах – назвах дерев. Охарактеризуйте їх.
- Який останній звук у цих словах?
- Утворіть злиття з попередніми звуками (ва), (са), (ба).
- У назві якого дерева є два однакові звуки? ( сосна)
4. Гра “Про кого так говорять?”
- Ось і наш дідусь Лісовичок. За те, що ми вміємо поводитися в лісі і виконувати всі завдання, він пропонує нам ігри. Про кого так говорять у казках та оповіданнях?
Сірий ... (вовк)
Клишоногий ... (ведмідь)
Косий, побігайчик ... (заєць)
Білобока... (сорока)
Хитрячок ... (їжачок)
Руда, кума, шахрайка ... (лисичка)
- Поділимо ці слова на склади.
- Яке серед цих слів найдовше, найкоротше?
- У якому слові один голосний звук?
5. Рухлива гімнастика
Імітація рухів мешканців лісу ( з різним видом завдань)
6. Гра “Допоможіть кожному потрапити додому”.
Діти правильно розкладають картинку тварини і навпроти отримують її будиночок:
Ведмідь – барліг жаба – вода
Риба – акваріум птах – гніздо
Собака – будка білка – дупло
Шпак – шпаківня миша – нора
Бджола – вулик
7 Гра “Яка пора року зображена на малюнку?”
( Ілюстрації лісу в кожну пору року)
ІУ. Підсумок уроку.
1. Враження від уроку.
- Що вам найбільше сподобалося робити на уроці?
- Які ж дерева ростуть у лісі?
- А які тварини там живуть?
Учитель.
Наче в казці побували ми сьогодні. І красива вся природа, і багата!
2. Вивчимо напам’ять.
Учитель
Коли лісом буду я іти,
Теж посію зерна доброти.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб вони жили у мирі й щасті!
3. Вузлик напам’ять.
Учитель
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром.
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.