Інтегрований урок з розвитку мовлення, читання та образотворчого мистецтва у 2 класі.

11.03.2015 10:53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок

з розвитку мовлення, читання та образотворчого мистецтва

у 2 класі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Складання текту-опису «Їжачок».

Мета: учити учнів складати текст-опис, добирати до тексту заголовок; Формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі; удосконалювати навички літературної вимови слів, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу учнів; виховувати бережливе ставлення до тварин.

Обладнання:фоторепродукція їжачка (велика – на дошці), картки із завданням, ілюстрації до казок.

Хід уроку

І. Організація класу

- Сіли рівненько і працюємо гарненько, бо сьогодні у нас багато роботи.

На дошці вчитель вивішує малюнковий план уроку: перо, книга, пензлик.

-         Що будемо робити на уроці?

-         Так, цей урок розвитку мовлення незвичайний. Незвичайний тому, що в нього тісно вплетені ще такі навчальні предмети – читання, образотворче мистецтво. На вас чекає багато різноманітних завдань, вправ.

ІІ. Актуалізація опорної діяльності учнів.

Слово вчителя

Якось йшла я гаєм,

Аж зайчик вибігає –

З лукавими очима,

З мішечком за плечима,

Прудкий, мов колобок,

ПО стежці скок та скок.

Побачив він мене,

Та в ліс як дремене!

Як зайчик налякався –

Мішечок розв’язався

І загадки в травичці

Розсипав між ялиці.

А я їх позбирала

І діткам загадала.

А ну, лише, малята,

Ви, знаю, молодці, -

Хто може відгадати

Всі загадки оці?

-         Слухайте уважно.

1.     В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

Як зовуть її?  (Лисиця)

2.     Я маленький, я вухатий,

Попелястий, волохатий,

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю. (Заєць)

3.     В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка.

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі – намистинки.

Хто це? (Їжачок)

-         А хто ще підготував загадки про їжачка:

Загадки, які підготували учні

1.     Дивний звірок,

Круглий, мов клубок,

Голки стирчать.

Спробуй узять!

Хто це?

2.     Ніс, як у свинки, та колючі шерстинки.

3.     В тихе  надвечір’я

З саду на подвір’я

Котиться колютина,

В яблука закутана.

4.     Лише доторкнися до колючок –

Він згортається в клубок.

Не вгадаєте ніяк: Підказати вам?

Це … (Їжак).

ІІІ. Повідомлення теми уроку

-         Чи здогадались ви, діти, про кого ми будемо говорити?

-         Сьогодні ми будемо говорити про їжачка – лісового трудовика.

ІV. Підготовча робота до складання опису їжачка

1.Бесіда.

- Що це за тварина? Хто може розповісти про неї?

( Розповіді дітей про їжачка.)

Їжак

Їжак – це звір невеликого розміру, тіло вкрите колючками. У разі небезпеки відразу згортається клубочком. Це всеїдна, дика тварина. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею. Дуже любить молоко, яким його годують. Багато цих тварин є в нашій місцевості. Вони живуть у лісах, населених пунктах. На зиму їжак впадає в сплячку. Восени їжак стягує у затишну місцину сухе листя і траву. Згорнувшись у клубочок, він спить усю зиму. Температура тіла в нього знижується: іноді до шести градусів тепла.

2. Розповідь вчителя

- Їжак – це дика тварина. Поширені їжаки на всій території України. Їжаки – нічиї тварини. Вдень вони сплять у своїй схованці, а надвечір. Після заходу сонця, вони покидають схованку і до самого ранку розшукують їжу.

 Живляться вони дуже різноманітною їжею. Це комахи, їх личинки, слизуни, молюски,черв’яки, їдять вони жаб, ящірок, гризунів. Гадюк. Полюбляють їжаки яблука та груші.

Восени, коли промерзає ґрунт, їжаки, згорнувшись у клубочок, впадають аж до березня у сплячку. У червні – липні народжуються їжаченята. Вони сліпі, голі. Проте дуже швидко розвиваються. Завдяки своєму колючому панциру їжаки майже не мають ворогів. Тільки лисиця зрідка примушує їжака розгорнутися, закотивши його у воду. Полюють на їжаків і пугачі, які своїми лапами хапають їх, незважаючи на голки.

Знищуючи велику кількість шкідливих комах, гризунів, їжаки є корисними тваринами і заслуговують на всіляку охорону.

4.Творча робота

- Послухайте загадку і відгадайте її.

Повзун повзе, і на базар голки везе. ( Їжак)

-         З поданих слів виберіть ті, які можуть характеризувати їжака як живу істоту – тварину.

Колючий, маленький, кругленький, солодкий,високий, сірий, зелений, добрий, скляний, смачний.

-         Чи може їжачок бути скляним? За якої умови?

V. Складання опису їжачка

1. Бесіда.

- А тепер, діти, подивіться на наші картки. Прочитайте завдання (мовчки).

- Кого ми будемо описувати?

- Виберіть і запишіть той заголовок, який вам більше сподобався.

Картка на кожну парту

Скласти текст-опис їжачка.

Їжак.

Маленький лісовий звірок.

1)    Яка тварина їжачок? (Свійська, дика)

2)    Де він живе? (У дуплі, у лісі)

3)    Чим вкрита спинка їжака? (Лускою, голками)

4)    Які у нього лапи? (Великі, короткі, кривулясті, товсті)

5)    Яка у їжачка мордочка? (Кругленька, витягнута, гостренька)

6)    Чи подобається тобі ця тваринка?

2. Словникова робота

Кривулясті, криві.

3.Колективне складання опису їжака

4.Самостійна робота

- Записати опис їжака в зошити.

5.Перевірка написаних творів

VІ. Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька,                  (Роблять присідання)

Дерева високі-високі.                        (Встають і піднімають руки вгору)

Вітер дерева колише-гойдає,             (Обертаються)

То направо, то наліво нахиляє,          (Нахиляються вправо, вліво)

То вгору, то назад,                              (Потягуються вгору, назад)

То вниз нагинає,                                  (Нахиляються вперед)

Птахи летять-відлітають,                     (Махають руками-«крилами»)

А учні тихенько за парти сідають.     (Сідають за парти)

VІІ. Читання і робота над віршами про їжачка

1.Бесіда.

- З яких казок прийшли ці їжачки? (Показ репродукцій до казок «Яблуко», «паличка-виручалочка».)

- З цими казками ми знайомились на уроках позакласного читання.

- Яким змальовано їжачка в казках? (Добрим, мудрим, розумним)

2.Робота над віршемД.Мегелика «Їжачок» (вірш надрукований для кожного учня)

- Для тог, щоб ще більше дізнатися про їжачка, ми познайомимося з віршемД.Мегелика «Їжачок».

Їжачок

Ой, багато голочок має сірий їжачок.

Він в дубовім гаї листячко збирає.

Він хатиночку пухку мостить з нього у ярку.

А мороз настане – в ній він жити стане.

Ще збирає він грушки, і кислиці, і грибки,

Круглі печериці,свіжі, білолиці,

І на спині у ярок носить сірий їжачок.

В хатці все складає, листям накриває.

Їжачкові не страшна завірюха навісна,

Бо не звик лінитись, вміє він трудитись.

3.Словникова робота (з показом зображень).

Кислиці – плоди дикої яблуні.

Печериці – назва грибів.

4.Читання вірша вчителем

- Уявіть описану картину. Що вина ній побачили?

5.Бесіда за віршем

- Для чого їжачок збирає листячко?

- Для чого йому хатинонька?

- Що ще збирає їжачок?

- Чи страшна буде для їжачка зима?

6.Виразне читання вірша

- Прочитайте виразно ту строфу вірша, яка вам більше сподобалась.

- Чи підходить наша репродукція до змісту вірша?

7.Читання учнями віршів про їжака

- Які вірші про їжака ви знаєте?

(Діти розповідають вірші, вивчені самостійно.)

Ух, гілок багато в мене,

Жалять, знаю, достеменно,

А дітей я не колю,

Часом молоко в них п’ю.

Осінь тільки-но до лісу –

Кину бігать, в схов залізу.

Добре в лісі й в глушині

Мати хатоньку мені,

-         Затишненьку, тиху, просту.

Вдень я сплю, а зайде ніч –

Отоді вже інша річ:

Я виходжу полювати –

Стережись, мишва хвостата!

VІІІ. Малювання їжачка

1.Бесіда

- А зараз ми з вами намалюємо їжачка.

- Якої форми тіло їжака? (Овальної)

- Що знаходиться у нього на спині? (Голки)

- Якого кольору голки? (Чорного)

- Брюшко?

- Ніжки?

- Очі і ніс?

2.Пояснення вчителем послідовності виконання роботи.

(У дітей на листках намальований контур їжачка.)

3.Самостійна робота

(Звучить музика, учні малюють їжачка.)

4.Оцінювання малюнків. Виставка робіт.

ІХ. Перевірка засвоєння нового матеріалу

Розгадування кросворду.

- Прослухавши вірш та згадавши все,про що йшла мова на уроці, ви зможете розгадати кросворд.

Ой журився їжачок,

Що багато колючок

В нього на свитині.

Не було б тих колючок –

Він катав би діточок

День і ніч на спині.

1.Записати слово, яким було названо тварину у вірші.

2.Записати назву пташки, яка полює, на їжаків.

3.Записати назву грибів, які полюбляє їжачок.

 

                                                             2

 

п

е

ч

е

р

и

ц

і

 

у    

 

 

г

 

ї

ж

а

ч

о

к

 

 

ч

 

                       

Х. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам урок?

- Що сподобалось найбільше?

- Про кого вели розмову?

- Який висновок можна зробити, як треба ставитись до тварин?

- Чому?

ХІ. Домашнє завдання

-         Намалювати самостійно їжачка та скласти про нього казку.